Release Date: 24 Sep, 2021
85% SPEC SCORE
$299
The Apple iPhone 13 mini comes with iOS 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.4-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 2438 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Apple iPhone 13 mini Key Features
Display
5.4 inches (1080x2340 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A15 (5 nm)
OS
iOS 15
iOS 17.3.1
Ram & Storage
4GB + 128GB
4GB + 256GB
Battery
Li-Ion 2438mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 13 mini Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.4 inches, 71.9 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 476 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A15 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 4GB + 256GB, 4GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.7µm, dual pixel PDAF, ( 1/1.9") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.7µm |
| Secondary | 12 MP, 120˚, 13mm (ultrawide), 1.0µm, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 2438mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) Wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 15 |
| OS UI | iOS 17.3.1 |
Design
| Dimensions | 131.5 x 64.2 x 7.7 mm (5.18 x 2.53 x 0.30 in) |
| Weight | 141g |
| Color Options | Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red, Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2628, A2481, A2626, A2629, A2630, iphone14, 4 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































