Release Date: 24 Sep, 2021
85% SPEC SCORE
$573
The Apple iPhone 13 Pro Max comes with iOS 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4352 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Apple iPhone 13 Pro Max Key Features
Display
6.7 inches (1284x2778 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A15 (5 nm)
OS
iOS 15
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4352mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 13 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 109.8 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 458 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A15 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Apple (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (5-core graphics) |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 6GB + 512GB, 6GB + 1TB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.9µm, dual pixel PDAF, (1/1.7") Aperture size: f/1.5 Focal length: 1.9µm |
| Secondary | 12 MP, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.8 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Features | TOF 3D LiDAR scanner (depth), Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode (1080p@30fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4352mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) Wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 15 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm (6.33 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 240g |
| Color Options | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), stainless steel frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 78 79 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2643, A2484, A2641, A2644, A2645, iphone14, 3 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































