Release Date: 24 Sep, 2021
82% SPEC SCORE
$404
The Apple iPhone 13 comes with iOS 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 3240 mAh battery life, you can... Read More
Apple iPhone 13 Key Features
Display
6.1 inches (1170x2532 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A15 (5 nm)
OS
iOS 15
iOS 17.3.1
Ram & Storage
4GB + 128GB
4GB + 256GB
Battery
Li-Ion 3240mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone 13 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 90.2 cm² (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A15 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 4GB + 256GB, 4GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.7µm, dual pixel PDAF, (1/1.9") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.7µm |
| Secondary | 12 MP, 120˚, 13mm (ultrawide), 1.0µm, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3240mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) Wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 15 |
| OS UI | iOS 17.3.1 |
Design
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm (5.78 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 174g |
| Color Options | Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red, Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 29 30 38 40 41 48 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2633, A2482, A2631, A2634, A2635, iphone14, 5 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 13 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.






































