85% SPEC SCORE
$163
The Tecno Camon 16 Pro comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $163... Read More
Tecno Camon 16 Pro Key Features
Display
6.8 inches (720x1640 pixels) HD
Camera
64+8+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769V/CB Helio G70 (12 nm)
OS
Android 10
HIOS 7.0
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Camon 16 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109.8 cm² (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 263 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769V/CB Helio G70 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 2EEMC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.3 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | Aperture size: 4th unknown camera |
| Features | Penta-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 27mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | Aperture size: 2nd unknown camera |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | HIOS 7.0 |
Design
| Dimensions | 170.9 x 77.2 x 9.2 mm (6.73 x 3.04 x 0.36 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Onyx Black, Ice Crystal Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 1 3 7 8 20 28 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































