Upcoming
86% SPEC SCORE
$377
The upcoming Tecno Camon 50 Ultra will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through... Read More
Tecno Camon 50 Ultra Key Features
Display
6.78 inches (1208x2644 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultimate
OS
Android 16
HIOS 16
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
6160mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Tecno Camon 50 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.1 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 429 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (telephoto), 0.61µm, (1/2.88") Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Tertiary | 8 MP, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6160mAh |
| Charging | 45W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HIOS 16 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.4 mm (6.39 x 3.03 x 0.29 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810 compliant* |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic frame glass back (Gorilla Glass 7i) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | CN7c |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Camon 50 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
Dive into durability with the Samsung S23 Ultra – our guide explores features, resilience, and answers, 'Is the Samsung S23 Ultra Waterproof?' Ensure your device is ready for any adventure!
Samsung Galaxy S27 Ultra may feature a custom Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro chip built on Samsung’s 2nm process. Check specs, performance upgrades, AI features, and launch details.
Discover the best camera settings for the Samsung Galaxy S24 Ultra. Learn how to optimize resolution, frame rate, Pro Mode adjustments, Night Mode, and Zoom for professional-quality photos and videos
Itel launched S25 and S25 Ultra ahead of Samsung. Check out this post for features, specs, and release dates of Itel S25 series Ultra and Itel S25. Read on
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.




































































