Release Date: 25 Feb, 2020
81% SPEC SCORE
$238
The Tecno Camon 15 Pro comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $238... Read More
Tecno Camon 15 Pro Key Features
Display
6.6 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
48+5+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Camon 15 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 106.9 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 390 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, PDAF |
| Secondary | 5 MP |
| Tertiary | 2 MP |
| Quaternary | Aperture size: QVGA |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 163.3 x 77.7 x 9.1 mm (6.43 x 3.06 x 0.36 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Ice Jadeite, Opal White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | CD8 |
| SAR | 0.57 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































