85% SPEC SCORE
$284
The Tecno Camon 40 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a... Read More
Tecno Camon 40 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 45W, 50% in 23 min, 100% in 43 min
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Tecno Camon 40 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.x |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/4.0") Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, HDR 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W, 50% in 23 min, 100% in 43 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.3 mm (6.47 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CM7 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Camon 40 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Explore an in-depth comparison between the iPhone 17 Pro and iPhone 16 Pro. Discover differences in design, performance, camera capabilities and more from the Apple brand's latest offerings.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.


































































