Release Date: 10 Oct, 2024
84% SPEC SCORE
$217
The Tecno Camon 30S comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can... Read More
Tecno Camon 30S Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio G100 (6 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, 33W, 0-100% in 45 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Camon 30S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 2 MP, (depth), Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W, 0-100% in 45 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164.5 x 74.6 x 7.6 mm (6.48 x 2.94 x 0.30 in) |
| Color Options | Nebula Violet, Blue, Celestial Black, Dawn Gold |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CLA5 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































