82% SPEC SCORE
$286
The Tecno Camon 40 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5200 mAh battery life, you can stay... Read More
Tecno Camon 40 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio G100 Ultimate
OS
Android 15
HIOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 128GB
Battery
5200mAh
Wired, 45W, 50% in 23 min, 100% in 43 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Camon 40 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Panda King Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W, 50% in 23 min, 100% in 43 min Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HIOS 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164.1 x 74.6 x 7.3 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 177.2g |
| Color Options | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White, Emerald Glow Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | CM5 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































