Release Date: 10 Mar, 2026
83% SPEC SCORE
$692
The Tecno Camon 50 Pro comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day with... Read More
Tecno Camon 50 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1208x2644 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultimate
OS
Android 16
HIOS 16
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
6500mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Camon 50 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.1 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 429 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (telephoto), AF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 45W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HIOS 16 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm (6.39 x 3.03 x 0.31 in) |
| Color Options | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Misty Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | CN7c |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































