Popular
Release Date: 17 Jan, 2026
91% SPEC SCORE
$509
The OPPO Reno 15 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.32-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6200 mAh battery... Read More
OPPO Reno 15 Key Features
Display
6.32 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
6200mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
OPPO Reno 15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.32 inches (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (Wide), 0.5µm, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6200mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm (5.95 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Blue, Brown, White |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 5 8 28 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Additional Info
| Models | PLW110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OPPO Reno 15 Comparisons
Our Latest Blog
Oppo brings back the Reno series of smartphones with three variants of the Reno 15 series. Explore all speculated features before the highly anticipated launch in January 2026.
The Oppo Find X9 Pro packs a 200MP camera, huge 7,500mAh battery, and sleek design, a true flagship built for power, style, and endurance.
Wondering how Android 15 is different from its predecessors? Check out this post for Android 15 features for your favourite handset or tablet. Read on!
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Discover the latest Android 15-based ColorOS 15 features and supported devices.

































































































