Release Date: 06 May, 2024
78% SPEC SCORE
$745
The Huawei Pura 70 comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4900 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Huawei Pura 70 Key Features
Display
6.6 inches (1256x2760 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+13 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9010 (7 nm)
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4900mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Huawei Pura 70 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 105.5 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), PDAF, Laser AF, (1/1.3") Aperture size: f/1.4-4.0 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 13 MP, 13mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | Yes HDR |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, 7.5W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 157.6 x 74.3 x 8 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Black, White, Blue, Rose Red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | ADY-LX9, ADY-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Pura 70 Comparisons
Our Latest Blog
Discover the ultimate charging solution with Huawei 66W Super Charger. Swiftly power up your devices in style, redefining speed and sophistication. Embrace the future of charging with Huawei 66W Super Charger.
Want to know about Huawei's upcoming Tri-Fold smartphone that the brand plans to launch on September 10? Read this post to learn about Huawei's Tri-Fold Mate XT. Read on!
Explore the cutting-edge features of the Huawei Watch GT 4 Pro in our comprehensive guide. Unveil the latest innovations and functionalities that make the Huawei Watch GT 4 Pro extraordinary.
Compare the best camera phones of 2026. Oppo, Samsung, Xiaomi, Vivo & Huawei battle it out for photography, video, AI features & performance.
Compare Motorola Edge 70 vs OnePlus 15R in 2025. Explore display, performance, camera, battery, price & find the best mid-range phone for you.




































