Release Date: 29 Apr, 2024
75% SPEC SCORE
$1,159
The Huawei Pura 70 Pro comes with HarmonyOS 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5050 mAh battery... Read More
Huawei Pura 70 Pro Key Features
Display
6.8 inches (1260x2844 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+12.5 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9010 (7 nm)
OS
HarmonyOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5050mAh
wired, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei Pura 70 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 12GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), PDAF, Laser AF, (1/1.3") Aperture size: f/1.4-4.0 |
| Secondary | 48 MP, 93mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞) Aperture size: f/2.1 |
| Tertiary | 12.5 MP, 13mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | Yes HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5050mAh |
| Charging | 100W wired, 80W wireless, 20W reverse wireless, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 220g |
| Color Options | Black, White, Purple |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 13 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | HBN-LX9, HBN-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Pura 70 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.












































