Release Date: 25 Jul, 2025
80% SPEC SCORE
$680
The Huawei Pura 80 HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5170 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Huawei Pura 80 Key Features
Display
6.6 inches (1256x2760 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+13 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
OS
HarmonyOS
EMUI 14.2
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-ion 5170mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei Pura 80 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 105.9 cm² (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 459 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2800 nits (peak) |
| HDR | HDR Vivid, 1440Hz PWM |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.4-4.0 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 13 MP, 13mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p 1080p @480fps (interpolated) HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p 1080p @240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5170mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, 7.5W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
| OS UI | EMUI 14.2 |
Design
| Dimensions | 157.7 x 74.4 x 8.2 mm (6.21 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 211g |
| Color Options | Frosted Gold, Frosted White, Frosted Black, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | HED-LX9 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Pura 80 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.











































