Release Date: 29 Apr, 2024
78% SPEC SCORE
$1,386
The Huawei Pura 70 Ultra comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5200 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei Pura 70 Ultra Key Features
Display
6.8 inches (1260x2844 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+40 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9010 (7 nm)
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
16GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
Li-ion 5200mAh
wired, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei Pura 70 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2500 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Kunlun Glass (Xuanwu tempered) |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, (1.0"-type) Aperture size: f/1.6-4.0 |
| Secondary | 50 MP, 90mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞) Aperture size: f/2.1 |
| Tertiary | 40 MP, 13mm (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | Yes HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 100W wired, 80W wireless, 20W reverse wireless, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 226g |
| Color Options | Black, White, Brown, Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | HBP-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Pura 70 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.










































