Release Date: 24 Oct, 2022
73% SPEC SCORE
$142
The HTC Wildfire E plus comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a All-day 5150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
HTC Wildfire E plus Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+5 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6739 (28 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-Po 5150mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC Wildfire E plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6739 (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | PowerVR 1.5 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | PowerVR GE8100 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF |
| Secondary | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5150mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 164.1 x 75.9 x 8.8 mm (6.46 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC Wildfire E plus Comparisons
Our Latest Blog
Explore the unboxing and review of the Nothing Phone (2a) Plus. its features, performance, first impressions and nothing phone 2a plus Price with our detailed overview.
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Find out the dates, discount offers, and benefits of Flipkart's Big Billion Day sale in 2024. Explore shopping tips to get the best deals.
Discover the best phones to buy in 2026 with detailed comparison, rankings, pros and cons, and expert insights. Includes the top models plus a bonus. The perfect guide for choosing your next powerful flagship.










































