93% SPEC SCORE
$34
The HTC Wildfire E5 Life comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
HTC Wildfire E5 Life Key Features
Display
5.5 inches (540x960 pixels) Lower than HD
Camera
5 MP (Single Camera)
2 MP Selfie 540P Video
Hardware
Unisoc SC9832E
OS
Android 14
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-ion 3000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC Wildfire E5 Life Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 83.5 cm² (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 200 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc SC9832E |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Mali 1.3 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Mali T820 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 540p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155.6 x 77.8 x 10.2 mm (6.13 x 3.06 x 0.40 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Gray |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































