Release Date: 18 Dec, 2019
78% SPEC SCORE
$98
The HTC Wildfire E1 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.09-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $98 this device... Read More
HTC Wildfire E1 Key Features
Display
6.09 inches (720x1560 pixels) HD
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6763 Helio P23 (16 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Ion 3000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HTC Wildfire E1 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.09 inches, 91 cm² (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 282 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Fabrication process | 16nm |
| CPU | Mali (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G71 MP2 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 157.5 x 75 x 8.9 mm (6.20 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 165g |
| Color Options | Black, Gold, Blue, Violet |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 7 20 38 40 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































