Release Date: 13 Mar, 2026
91% SPEC SCORE
$1,267
The Honor Magic V6 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.95-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Honor Magic V6 Key Features
Display
7.95 inches (2172x2352 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
MagicOS 10
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6660mAh
wired, 80W
Data Updated on: 30 Mar, 2026
Honor Magic V6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.95 inches, 203.2 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO2 AMOLED |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR | 4320Hz PWM |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen, Anti-reflective coating |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 50 MP, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, (10-bit) 1080p @30/60fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6660mAh |
| Charging | 80W wired, 66W wireless, reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | MagicOS 10 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 156.7 x 145.6 x 4 mm (6.17 x 5.73 x 0.16 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Gold, Red, White, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | PNM-N49, PNM-AN10, PNM-AN20 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor Magic V6 Comparisons
Our Latest Blog
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Discover 10 secret Pixel 10 Pro features like Magic Eraser, Live Translate, and Extreme Battery Saver that make your phone smarter, faster, and more fun.

































































