Release Date: 24 Dec, 2018
82% SPEC SCORE
$236
The Lenovo Z5s comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.3-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Lenovo Z5s Key Features
Display
6.3 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
16+8+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm)
OS
Android 9
ZUI 10
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Ion 3300mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Lenovo Z5s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm² (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno 2.2 GHz Kryo 260 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 616 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3300mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
| OS UI | ZUI 10 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.17 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 172g |
| Color Options | Starry Night Grey, Love Orange, Titanium Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 20 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | L78071 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lenovo Z5s Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.






































