79% SPEC SCORE
$107
The HTC Wildfire R70 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.53-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $107 this device... Read More
HTC Wildfire R70 Key Features
Display
6.53 inches (720x1560 pixels) HD
Camera
16+2+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6763 Helio P23 (16 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
HTC Wildfire R70 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm² (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 263 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Fabrication process | 16nm |
| CPU | Mali (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G71 MP2 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.4µm, PDAF Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 2 MP Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 163.2 x 77.8 x 8.9 mm (6.43 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Aurora Blue, Night black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HTC Wildfire R70 Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.









































