Release Date: 14 May, 2024
81% SPEC SCORE
$499
The Google Pixel 8a comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4492 mAh battery... Read More
Google Pixel 8a Key Features
Display
6.1 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+13 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4492mAh
Wired, PD3.0, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 8a Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 90.3 cm² (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 430 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Nona-core |
| GPU | Immortalis G715s MC10 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.73") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 20mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4492mAh |
| Charging | PD3.0, 18W Wired, 7.5W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (5.99 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 20 25 26 28 29 30 38 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 66 75 76 77 78 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 29 30 38 41 48 66 70 71 77 78 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 20 28 48 66 71 77 78 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GKV4X, G6GPR, G8HHN, G576D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























