91% SPEC SCORE
$164
The Apple iPhone 4 CDMA comes with iOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 3.5-inches display. With a Average 1420 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $164 this device is Entry-level and it’s offers... Read More
Apple iPhone 4 CDMA Key Features
Display
3.5 inches (640x960 pixels) Lower_than_HD
Camera
5 MP (Single Camera)
720P Video
Hardware
Apple A4 (45 nm)
OS
iOS 4
Ram & Storage
512MB + 16GB
512MB + 32GB
Battery
Li-Po 1420mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Apple iPhone 4 CDMA Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm² (~54% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | 330 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A4 (45 nm) |
| Fabrication process | 45nm |
| CPU | PowerVR 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
Storage
| Memory | 512MB + 16GB, 512MB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Aperture size: Videocalling over Wi-Fi only |
Battery
| Battery Capacity | 1420mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | iOS 4 |
| Software Updates | iOS 7.1.1 |
Design
| Dimensions | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.54 x 2.31 x 0.37 in) |
| Weight | 137g |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Micro-SIM |
Network
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | iPhone 3, 3 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 4 CDMA Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.


































