Release Date: 26 Jun, 2025
93% SPEC SCORE
$363
The Redmi K80 Ultra comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through... Read More
Redmi K80 Ultra Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400+
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7410mAh
wired, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi K80 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400+ |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.8µm Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7410mAh |
| Charging | 100W wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Gray, White, Blue, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































