Upcoming
Release Date: 17 Jul, 2019
99% SPEC SCORE
$5,737
The upcoming Redmi K20 Pro Signature Edition will come with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.39-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good... Read More
Redmi K20 Pro Signature Edition Key Features
Display
6.39 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+13+8 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 855
OS
Android 9
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 4000mAh
Fast Charging, 27W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi K20 Pro Signature Edition Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.39 inches (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color Horizon AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 640 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP Aperture size: f/1.75 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, (Telephoto), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 27W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Yellow, Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Light sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























