Release Date: 04 Aug, 2021
83% SPEC SCORE
$265
The Nokia XR20 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 4630 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
Nokia XR20 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
48+13 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4630mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Nokia XR20 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.25") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | Zeiss optics, Dual-LED dual-tone flash, second LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 1.12µm Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4630mAh |
| Charging | 18W wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 171.6 x 81.5 x 10.6 mm (6.76 x 3.21 x 0.42 in) |
| Weight | 248g |
| Color Options | Ultra Blue, Granite Gray |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 60 min) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 71 |
| 5G bands | 2 5 25 38 41 48 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | TA-1368, TA-1362 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia XR20 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.






































