Release Date: 28 Jun, 2023
81% SPEC SCORE
$149
The Nokia G42 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Nokia G42 Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 20W, QC3
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Nokia G42 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 450 nits (typ), 560 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 20W, QC3 wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 165 x 75.8 x 8.6 mm (6.50 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 193.8g |
| Color Options | Gray, Purple, Red |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2x Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 13 20 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 28 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia G42 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.





































