Release Date: 25 Feb, 2023
75% SPEC SCORE
$147
The Nokia C22 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Nokia C22 Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc SC9863A (28nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
2GB + 64GB
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Nokia C22 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | IMG8322 |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB, 3GB + 64GB, 4GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 164.6 x 75.9 x 8.6 mm (6.48 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Sand, Midnight Black |
| Water & Dust Resistance | Splash and dust resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia C22 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.


































