Release Date: 12 Sep, 2020
72% SPEC SCORE
$152
The LG K22 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.2-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $152 this device is... Read More
LG K22 Key Features
Display
6.2 inches (720x1520 pixels) HD
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
2GB + 32GB
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 3000mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
LG K22 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.2 inches, 95.9 cm² (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 271 ppi |
| Brightness | 400 nits (typ) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Adreno 1.3 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Adreno 308 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB, 3GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 155.7 x 75.4 x 8.4 mm (6.13 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 169.5g |
| Color Options | Titan, Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 1 3 7 8 20 28 1 3 5 7 8 20 28 40 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LMK200Z, LMK200E, LMK200B, LM-K200 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
LG K22 Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.











































