Release Date: 26 Apr, 2021
86% SPEC SCORE
$963
The Lenovo Legion 2 Pro comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.92-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day 5500 mAh battery life,... Read More
Lenovo Legion 2 Pro Key Features
Display
6.92 inches (1080x2460 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+16 MP (Dual Camera)
44 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 128GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired (dual USB-C ports), 90W, 50% in 12 min, 100% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Lenovo Legion 2 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.92 inches, 113.7 cm² (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 128GB, 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 18GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 25mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.32") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 16 MP, 123˚, 16mm (ultrawide), 1.0µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+ rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 44 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 90W, 50% in 12 min, 100% in 30 min (advertised) wired (dual USB-C ports), 65W wired (single USB-C port) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| Software Updates | Legion OS |
Design
| Dimensions | 176 x 78.5 x 9.9 mm (6.93 x 3.09 x 0.39 in) |
| Weight | 259g |
| Color Options | Titanium White, Ultimate Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 34 38 39 40 41 42 43 |
| 5G bands | 1 3 28 41 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Two USB Type-C (2.0 & 3.1) |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | L70081 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lenovo Legion 2 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Discover the ultimate smartwatch showdown with Xiaomi Watch 2 Pro vs. Oppo Watch 4 Pro. Explore unique features in this tech face-off for your perfect wrist companion.
Xiaomi confirms the Xiaomi 15 Series launch on March 2, 2025, ahead of MWC. Let’s explore its features, design updates and more.
Biggest Announcements at MWC 2025. From AI-integrated smartphones to ultra-thin designs and next-gen connectivity, explore the most exciting reveals from Day 2!
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
































