Release Date: 10 May, 2021
85% SPEC SCORE
$866
The Lenovo Legion Duel 2 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.92-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Long-lasting 5500... Read More
Lenovo Legion Duel 2 Key Features
Display
6.92 inches (1080x2460 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+16 MP (Dual Camera)
44 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 11
ZUI 12.5
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired (dual USB-C ports), 90W, 50% in 12 min, 100% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Lenovo Legion Duel 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.92 inches, 113.7 cm² (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 25mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.32") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 16 MP, 123˚, 16mm (ultrawide), 1.0µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+ rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 44 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/120fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 90W, 50% in 12 min, 100% in 30 min (advertised) wired (dual USB-C ports), 65W wired (single USB-C port) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | ZUI 12.5 |
Design
| Dimensions | 176 x 78.5 x 9.9 mm (6.93 x 3.09 x 0.39 in) |
| Weight | 259g |
| Color Options | Titanium White, Ultimate Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 7 8 20 25 28 38 40 41 66 71 77 78 79 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Two USB Type-C (2.0 & 3.1) |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lenovo Legion Duel 2 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.






































