90% SPEC SCORE
$76
The Infinix Smart 9 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Infinix Smart 9 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81
OS
Android 14
XOS 14
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Infinix Smart 9 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 3GB + 128GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), Auxiliary lens, AF Aperture size: f/1.9 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.4 mm (6.52 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, Sandstone Gold |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 25 26 28 38 41 40 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6532 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Smart 9 Comparisons
Our Latest Blog
Get a first look at the Infinix Zero Flip! Unbox the latest foldable phone and discover its sleek design, powerful features, and impressive performance.
Discover the best 10 smart alarm clocks with Alexa or Google Assistant for flawless smart home integration and wake-up routines.
Samsung One UI 9, based on Android 17, is expected to bring a major Samsung Internet browser overhaul, new Compact Mode, Ask AI integration, Now Nudge feature, UI refinements, and performance upgrades.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Explore the best AI-powered smartphones of 2025. Discover phones with smart cameras, voice assistants, real-time translation, and more, all designed to deliver faster, smarter, and more personalized mobile experiences.















































