Release Date: 03 Aug, 2022
75% SPEC SCORE
$108
The Infinix Smart 6 Plus (India) comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.82-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Infinix Smart 6 Plus (India) Key Features
Display
6.82 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
8+0.3 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
2GB + 64GB
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Infinix Smart 6 Plus (India) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 112.3 cm² (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 257 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 440 nits (typ) |
| Protection | Panda Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB, 3GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 8 MP, AF Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 0.3 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 172.6 x 77.7 x 8.7 mm (6.80 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Tranquil Sea Blue, Miracle Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | X6823C, X6823 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































