Release Date: 16 Jun, 2025
88% SPEC SCORE
$69
The Infinix Smart 10 HD Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Infinix Smart 10 HD Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
OS
Android
Ram & Storage
2GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Smart 10 HD Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC1 |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), AF Aperture size: f/1.9 |
| Features | Quad-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 184g |
| Color Options | Timber Black, Shiny Gold, Crystal Green, Galaxy White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6525D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































