Release Date: 14 Apr, 2023
78% SPEC SCORE
$120
The Infinix Smart 7 HD comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Infinix Smart 7 HD Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
8+0.08 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
OS
Android 12
Ram & Storage
2GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Smart 7 HD Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| CPU | 1.6 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.7 mm (6.45 x 2.97 x 0.34 in) |
| Weight | 196.5g |
| Color Options | Ink Black, Silk Blue, Jade White, Green Apple |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 38 40 41 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | X6516 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































