Release Date: 13 Dec, 2023
82% SPEC SCORE
$77
The Infinix Smart 8 HD comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Infinix Smart 8 HD Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 13
XOS 13
Ram & Storage
3GB + 64GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Smart 8 HD Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 0.08 MP, auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | XOS 13 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 184g |
| Color Options | Timber Black, Shiny Gold, Crystal Green, Galaxy White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6525 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































