88% SPEC SCORE
$76
The Infinix Smart 9 HD comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Infinix Smart 9 HD Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek
OS
Android 14
XOS 14
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
Wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Smart 9 HD Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek |
| CPU | Mali (8x2.2 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 27mm (wide), AF Aperture size: f/1.9 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W Wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.4 mm (6.52 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, Coral Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust and Splash Resistant |
| Build | Glass front, Plastic frame Plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 25 26 28 38 41 40 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | X6532C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































