80% SPEC SCORE
$108
The Infinix Smart 8 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Infinix Smart 8 Pro Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G36 (12 nm)
OS
Android 13
XOS 13
Ram & Storage
4GB + 64GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Infinix Smart 8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G36 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Ring-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | XOS 13 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Rainbow Blue, Galaxy White, Shiny Gold, Timber Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 41 40 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6525B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































