Release Date: 16 Jun, 2025
88% SPEC SCORE
$69
The Infinix Smart 10 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Infinix Smart 10 Key Features
Display
6.67 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 15
XOS 15.1
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Smart 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm, AF, (1/4.0") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15.1 |
Design
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Sleek Black Titanium Silver, Iris Blue, Twilight Gold |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant (water splashes), Drop resistant up to 1.5m |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































