Release Date: 15 Jul, 2022
88% SPEC SCORE
$202
The Infinix Note 12 Pro 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Infinix Note 12 Pro 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 810 (6 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 12 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 810 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali-G57 (2x2.4 GHz Cortex-A76 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | XOS 10.6 |
Design
| Dimensions | 164.7 x 76.9 x 8 mm (6.48 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Black, White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X671B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























