Release Date: 28 Mar, 2021
84% SPEC SCORE
$423
The Honor V40 Lite comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.57-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 3800 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Honor V40 Lite Key Features
Display
6.57 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
64+8+2+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 800U (7 nm)
OS
Android 10
Magic UI 4.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 3800mAh
wired, 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Honor V40 Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.57 inches, 106 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 800U (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC3 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 120˚, 17mm (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p |
Battery
| Battery Capacity | 3800mAh |
| Charging | 66W, 60% in 15 min, 100% in 35 min (advertised) wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | Magic UI 4.0 |
Design
| Dimensions | 160.1 x 74.1 x 7.6 mm (6.30 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 169g |
| Color Options | Black, Blue, Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 8 18 19 26 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 28 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | ALA-AN70 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor V40 Lite Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover the Nothing Phone (3a) Lite - a stylish, budget-friendly phone with great design, smooth performance, and long battery life that feels like a flagship device.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
Vivo V50 vs V40: Which One Should You Buy? Compare performance, battery life camera features to determine which smartphone is the best choice for your needs.





























