Release Date: 15 Oct, 2020
85% SPEC SCORE
$160
The Google Pixel 5 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 4080 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Google Pixel 5 Key Features
Display
6 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
12.2+16 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4080mAh
wired, PD2.0, 18W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Google Pixel 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6 inches, 87.6 cm² (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 432 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 620 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12.2 MP, 27mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 16 MP, 117˚ (ultrawide), 1.0µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4080mAh |
| Charging | PD2.0, 18W wired, 12W wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 144.7 x 70.4 x 8 mm (5.70 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 151g |
| Color Options | Just Black, Sorta Sage |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 28 41 66 71 77 78 258 260 261 Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 28 41 66 71 77 78 Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GD1YQ, GTT9Q, G5NZ6 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Google Pixel 5 Comparisons
Our Latest Blog
Planning to buy a new cover for your Google Pixel 8a phone? Check out our list of the 10 best Google Pixel 8a mobile phone covers, along with the features. Read on!
Are you having trouble with your Google Pixel Tablet? This post has the best solutions to fix Google Pixel Tablet Problems instantly. Read on!
Unsure which Google Pixel to buy in 2026? See top picks including Pixel 10 Pro, Pixel 10, and Pixel 9a with pros, pricing, and buying tips.
Our troubleshooting guide for the Google Pixel 8a display issue resolves flickering displays, sluggish touchscreens, and color distortions.
Google Pixel 10a review covering design, Tensor G4 performance, camera quality, battery life, Android 16 features and pricing starting at $499.




















