80% SPEC SCORE
$151
The Doogee N55 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Long-lasting 5150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Doogee N55 Pro Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 256GB
Battery
5150mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Doogee N55 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 6GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5150mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.6 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Black, Dark Blue |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Doogee N55 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Explore an in-depth comparison between the iPhone 17 Pro and iPhone 16 Pro. Discover differences in design, performance, camera capabilities and more from the Apple brand's latest offerings.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.






























