81% SPEC SCORE
$128
The BlackBerry Z10 comes with BlackBerry OS 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 4.2-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 1800 mAh battery life, you can... Read More
BlackBerry Z10 Key Features
Display
4.2 inches (768x1280 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
2 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus
OS
BlackBerry OS 10
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
Li-Ion 1800mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
BlackBerry Z10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4.2 inches, 50.2 cm² (~58.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | 355 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Adreno 1.5 GHz Krait |
| CPU cores | Dual-core |
| GPU | Adreno 225 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, 31mm (standard), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2 MP |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | BlackBerry OS 10 |
| Software Updates | 10.3.1 |
Design
| Dimensions | 130 x 65.6 x 9 mm (5.12 x 2.58 x 0.35 in) |
| Weight | 137.5g |
| Color Options | Black, White |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Micro-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G bands | LTE 3 7 8 20 LTE 700 850 1700 1900 LTE 700 850 1700 1900 13 |
| Speed | HSPA 21.1 5.76 / LTE / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 1.07 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
BlackBerry Z10 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.


































