Release Date: 13 Nov, 2020
86% SPEC SCORE
$513
The Apple iPhone 12 Pro Max comes with iOS 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 3687 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Apple iPhone 12 Pro Max Key Features
Display
6.7 inches (1284x2778 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A14 (5 nm)
OS
iOS 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Li-Ion 3687mAh
wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Apple iPhone 12 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 109.8 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 458 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A14 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Apple (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 6GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.7µm, dual pixel PDAF, (1/1.9") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.7µm |
| Secondary | 12 MP, 65mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.0µm, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | TOF 3D LiDAR scanner (depth), Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps 10‑bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3687mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.4 update |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 14 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.4 mm (6.33 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 228g |
| Color Options | Silver, Graphite, Gold, Pacific Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), stainless steel frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 71 77 78 79 260 261 Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 77 78 79 Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2411, A2342, A2410, A2412, iPhone13, 4 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Apple iPhone 12 Pro Max Comparisons
Our Latest Blog
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Compare the Samsung Galaxy S26 Ultra and iPhone 18 Pro Max in this detailed face-off. Discover the key differences in display, camera, performance, battery, and more to choose the perfect flagship for you.
Looking to buy an iPhone in 2025? Discover the best Apple iPhones to buy this year from premium flagships like iPhone 17 Pro Max to budget-friendly picks like iPhone 16e. Compare features, prices, and find your perfect iPhone match today!
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Explore the full specifications of Apple AirPods Max ANC Wireless Headphones. Dive into the features, performance, and cutting-edge technology that make these headphones stand out.

































