Release Date: 13 Nov, 2020
85% SPEC SCORE
$269
The Apple iPhone 12 mini comes with iOS 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.4-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 2227 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Apple iPhone 12 mini Key Features
Display
5.4 inches (1080x2340 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A14 (5 nm)
OS
iOS 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Ion 2227mAh
wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 12 mini Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.4 inches, 71.9 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 476 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10, Dolby Vision |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A14 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Apple (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), (1/3.6") Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps, 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 2227mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.4 update |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 14 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (5.18 x 2.53 x 0.29 in) |
| Weight | 135g |
| Color Options | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 71 77 78 79 260 261 Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 77 78 79 Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2399, A2176, A2398, A2400, A2399, iPhone13, 1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































