Release Date: 14 Mar, 2024
82% SPEC SCORE
$97
The Ulefone Power Armor 16S comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.93-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Remarkable 9600 mAh battery life, you can... Read More
Ulefone Power Armor 16S Key Features
Display
5.93 inches (720x1440 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc Tiger T616 (12 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 9600mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Ulefone Power Armor 16S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.93 inches, 90.7 cm² (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 271 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm, PDAF, ( 1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 9600mAh |
| Charging | 18W wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, (122-decibel) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 173.4 x 83.4 x 18.3 mm (6.83 x 3.28 x 0.72 in) |
| Weight | 406g |
| Color Options | Black/Orange |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































