Release Date: 23 Jul, 2022
84% SPEC SCORE
$195
The Samsung Galaxy M13 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Samsung Galaxy M13 5G Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 700 (7 nm)
OS
Android 12
One UI Core 4
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy M13 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | One UI Core 4 |
Design
| Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.48 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Midnight Blue, Aqua Green, Stardust Brown |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual Proximity Sensing |
Additional Info
| Models | SM-M136B, SM-M136B/DS |
| SAR | 0.73 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M13 5G Comparisons
Our Latest Blog
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.


































