Popular
Release Date: 05 Mar, 2026
88% SPEC SCORE
$349
The Nothing phone (4a) comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5080 mAh battery... Read More
Nothing phone (4a) Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
3.2 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4
OS
Android 16
Nothing OS 4.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5080mAh
Wired, 50W, 50% in 22 min, 100% in 64 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nothing phone (4a) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 80mm (periscope telephoto), 0.64µm, PDAF, (1/2.75") Aperture size: f/2.9 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, Ultra XDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 3.2 MP, 22mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5080mAh |
| Charging | 50W, 50% in 22 min, 100% in 64 min Wired, 7.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Nothing OS 4.1 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164 x 77.6 x 8.6 mm (6.46 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 204.5g |
| Color Options | Pink, White, Black, Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), Plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 71 HSDPA 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 48 66 77 78 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GLONASS (G1), BDS (B1I), QZSS (L1), GPS (L1), GALILEO (E1) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A069 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































