Rumored
Release Date: 21 Dec, 2025
81% SPEC SCORE
$401
The Nokia X50 will come with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.81-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Nokia X50 Key Features
Display
6.81 inches (1080x2400 pixels) FHD
Camera
108+12+5+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 775
OS
Android 11
Ram & Storage
6GB + 64GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Nokia X50 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.81 inches (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 386 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 775 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: ƒ/1.9 |
| Secondary | 12 MP, (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (Macro), Macro Aperture size: ƒ/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (Depth Sensor) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Features | Zeiss optics, Panorama, HDR, Dual LED flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.0 |
| Features | Punch Hole |
| Video Recording | 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 171.9 x 78.6 x 9 mm (6.77 x 3.09 x 0.35 in) |
| Weight | 220g |
| Sim Card Types | Single Sim, GSM, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v1.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (Side), Face Unlock, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer (G-sensor), E-compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia X50 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.


































